Kas verčiausi „Atliekų kultūros“ apdovanojimų? Sprendimas – lrytas.lt skaitytojų rankose!

2022-12-27

UAB VAATC

Vilniaus reg.

Pokalbiai apie atliekas ir būdus jų išvengti visuomenėje nėra tokie populiarūs kaip pašnekesiai apie ekonomiką, madą ar keliones, nors atliekos – kiekvieno kasdienybės dalis. Tačiau randasi vis daugiau žmonių, kurie savo žinias ir patirtis sutelkia siekdami kurti tvarkingesnę ir tvaresnę aplinką.

Juos antrus metus iš eilės pagerbs „Atliekų kultūros“ apdovanojimai, inicijuoti Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro.

Pretendentų į nominacijas penkiose kategorijoje buvo maždaug pusšimtis. Juos pasiūlė „Atliekų kultūros“ socialinių tinklų „Facebook“ bei „Instagram“ sekėjai.

Dabar lemtingas žodis atitenka portalo lrytas.lt skaitytojams.

„Metų įkvėpimu 2021“ – už pokyčius atliekų tvarkymo srityje paskatinusias idėjas – pretenduoja tapti: 

  • Milda Paukštė – tvarių dirbtuvių organizatorė, džinsų antrinio panaudojimo studijos „Denim Diaries“ įkūrėja, vysto daiktų dalinimosi iniciatyvą „DĖK’ui butikas“. 
  • Viktorija Nausėdė –  ekovizionierė, tekstilės pakartotinio naudojimo, perkūrimo ir perdirbimo skatinimo platformos „TEXTALE.lt“ įkūrėja.
  • Vaida Griškevičienė –  ekologė, aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ vadovė, projekto „Misija: švari vasara“ iniciatorė.   

„Metų pasiaukojimas 2021“ – už nuoširdžias pastangas įgyvendinti atliekų tvarkymo sričiai reikšmingus projektus – pretenduoja tapti:

  • Socialinės dirbtuvės „Tapk laisvas“ – intelekto negalią turintys žmonės kuria įvairius gaminius iš tekstilės atraižų bei rūšiuoja pramonines plastiko ir popieriaus atliekas. 
  • Karolina Mumgaudytė – socialinių dirbtuvių „Atsinaujink. DĖK’ui“ koordinatorė, padeda atsiskleisti socialiai jautrių žmonių gebėjimams ir, jei pasiseka, įsilieti į darbo rinką. 
  • Giedrius Bučas – visuomenininkas, socialinės iniciatyvos „Kūrybos kampas 360°“ įkūrėjas, savo pavyzdžiu ir darbais skatina kitus gyventi sąmoningai ir tausoti aplinką.

„Metų kūrėjas 2021“ – už aplinkosauginių idėjų sklaidą per kūrybą – pretenduoja tapti:

  • Milda Noreikaitė – Bobinienė, „Žinių radijo“ laidos apie atsakingą gyvenseną „Mažiau yra daugiau“ autorė. 
  • Rugilė Matusevičiūtė, ketverius metus gyvuojančios tinklalaidės apie aplinkosaugą „Išpakuota.lt“ kūrėja.
  • Austėja Platūkytė – medžiagų tyrėja ir produktų dizainerė, VDA doktorantūros studentė. Savo darbu A. Platūkytė stengiasi spręsti ekologines problemas – šiandienos atliekas paversti rytojaus žaliavomis ir prisidėti prie tvaresnio pasaulio kūrimo.

„Metų DĖK’ui 2021 – už indėlį, paramą, rūpestį, poveikį siekiant antrinio daiktų panaudojimo – pretenduoja tapti:

  • Simonas Sonkinas – riedlenčių perdirbimo dirbtuvių „CDIY“ sumanytojas, edukatorius. 
  • „Vinted“ – internetinė naudotų drabužių ir aksesuarų prekybos bei mainų platforma, pirmasis Lietuvos technologijų vienaragis. 
  • Socialinės dirbtuvės „Atsinaujink. DĖKui“ – skatina antrinį daiktų panaudojimą bei padeda žmonėms iš socialiai pažeidžiamų grupių įsilieti į darbo rinką ar gauti buityje naudingų daiktų taisymo įgūdžių.

„Metų įvykiu 2021 – už teigiamą poveikį atliekų tvarkymo sistemos raidai – pretenduoja tapti:

  • „Naujieji metai – be šventinių fejerverkų„- šį sprendimą Vilniaus miesto savivaldybė priėmė dėl neigiamo fejerverkų poveikio aplinkai ir žmonių bei gyvūnų sveikatai. 
  • Lietuvoje įsigaliojęs vienkartinių plastiko gaminių draudimas – nuo 2021 m. liepos 3-osios nebevalia rinkai tiekti vienkartinių plastikinių gaminių: stalo įrankių, lėkščių, šiaudelių, ausų krapštukų, gėrimų maišiklių, prie oro balionų tvirtinamų ir jiems laikyti skirtų lazdelių bei iš polistireninio putplasčio pagamintos taros. Šio Europos Komisijos sprendimo tikslas – sumažinti vienkartinių plastiko gaminių keliamą poveikį aplinkai.
  • „DAROM – viešųjų erdvių švarinimo akcija, pastaraisias metais kviečianti susitvarkyti iki galo: ne tik surinkti, bet ir išrūšiuoti bei atliekų tvarkytojams pristatyti surinktas šiukšles.

Balsavimas vyks iki birželio 30 dienos.

Apsispręsti – nelengva užduotis

Į apdovanojimus pretenduojančiųjų trejetai paaiškėjo susumavus vienuolikos narių komisijos balsus. Išsakyti savo nuomonę Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) pakvietė partnerius iš Klaipėdos, Utenos ir Panevėžio regionų, 2020 metų ,,Atliekų kultūra“ apdovanojimų nominantus bei VAATC atstovus. 

Skaičiuojant galutinius balus bus vienodomis dalimis remiamasi lrytas.lt skaitytojų ir komisijos balsavimu.

„Man nebuvo sunku apsispręsti, kam atiduoti savo balsą „Metų kūrėjo“ skiltyje. Ilgiau dvejojau dėl „Metų įvykio“ . Kartais labai dideli renginiai nebūna tokie paveikūs kaip maži, tačiau labai aiškiai suprantami ir priimami vietos bendruomenės. 

Apskritai, praėjusiais metais vyko nepaprastai daug puikių, atsakingiau gyventi kviečiančių renginių“ ,- pastebėjo televizijos laidų režisierė, populiarių dainų tekstų autorė bei atlikėja Rūta Lukoševičiūtė-Daudienė, pirmuosiuose „Atliekų kultūros“ apdovanojimuose įvertinta „Metų kūrėjo 2020“ vardu.

Reikšmingiausiu atliekų kultūros 2020 metų įvykiu paskelbtas „Žygis už švarią Lietuvą“ – apdovanojimą atsiėmė jo sumanytojas visuomenininkas Giedrius Bučas. 

Net dviem statulėlėmis – „Metų įkvėpimo“ ir „Metų pasiaukojimo“ – džiaugėsi Milda Paukštė, puoselėjanti projektus DĖK’ui butikas“ bei „Denim diaries“ ir aktyviai komunikuojanti atliekų tvarkymo temomis žiniasklaidoje bei socialiniuose tinkluose. 

Statulėlė – visiems savanoriams

„Metų DĖK‘ui“ nominacija praėjusiais metais buvo skirta žmonėms bei įmonėms, nuoširdžiai prisidėjusioms prie sklandžios stotelių „DĖK‘ui“ veiklos. Šios stotelės suteikia naują galimybę naudotiems, tačiau savo funkcionalumo nepraradusiems daiktams. 

„Metų „DĖK’ui 2020“ apdovanojimas skirtas „DĖK’ui“ stotelių savanorių veiklą koordinuojančios organizacijos „Žiedinė ekonomika“ vadovui Domantui Tracevičiui. Atsiimdamas statulėlę D. Tracevičius pabrėžė ją skiriantis visiems DĖK’ui savanoriams. 

„Geru žodžiu paminėti svarbius pokyčius visuomenėje darančius žmones ir projektus bent jau kartą metuose mes tikrai privalome.

Labai džiaugiuosi, kad ketvirtus gyvavimo metus skaičiuojanti „Atliekų kultūra“ ne tik tapo atpažįstama ir laukiama visuomenės, bet ir peraugo į sėkmingą bendradarbiavimą su Panevėžio, Klaipėdos ir Utenos regioniniais atliekų tvarkymo centrais. 

Prie „Atliekų kultūros“ prisideda vis daugiau visuomeninių iniciatyvų“, – džiaugėsi VAATC direktorius Tomas Vaitkevičius. 

„Atliekų kultūra“ tapo tramplinu tokiems sėkmingiems projektams bei iniciatyvoms kaip dalijimosi daiktais stotelių „DĖK‘ui“ tinklas, „Atliekų kultūros“ egzaminas, „Atliekų kultūros indeksas“, „DĖK‘ui dirbtuvės“, „Švaros ambasadoriai“.